Libanon - Pokladnica bájnych ríší

Destinácia: Libanon
Kód zájazdu: 1300806
Cena od: 2 129 €
Príplatky od: 249 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

12.10.2024 9 dní First Minute 2 129 € +249 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program
1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE) DO BEJRÚTU
Odbavenie letisku 2 hodiny pred odletom a odlet do Bejrútu. Po prílete a vybavení pasových formalít nasleduje transfer do hotela. Nocľah v Bejrúte.

2: BAALBEK - ANJAR - ZAHLÉ
Prehliadka významnej pamiatky Baalbek, ktorá je od roku 1984 na Zozname UNESCO. Baalbek bol centrom mezopotámskej, grécko-rímskej, kresťanskej a islamskej kultúry. Komplex chrámových stavieb, impozantných oblúkov a zdobených stĺpov bol známy aj ako Heliopolis. K najkrajším pamiatkam patrí bezpochyby Chrám Jupitera alebo Bakchov chrám, ktorý je jedným z najzachovalejších antických chrámových stavieb na svete. Mesto Anjar bolo založené na začiatku 8. storočia. Jeho zrúcaniny pokrývajú plochu o rozmeroch 114 000 m2. V meste žije silná arménska komunita, ktorá tu má vlastnú školu a kostol svätého Pavla, ktorý je druhým najväčším arménskym kostolom v krajine. Poslednou zastávkou bude mesto gurmánov Zahlé, ktoré je schované medzi vinicami v údolí rieky Bekaa. Môžete sa tešiť na ochutnávku najlepších miestnych vín. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

3: MASSAYA - KSARA - ST. THOMAS - KOUROUM
V dnešný deň sa vydáte po libanonskej vínnej ceste. Návšteva vinárstva Massaya a liehovaru na výrobu miestnej pálenky Arak. Zmienky o zakladaní viníc v údolí Bekaa nájdeme už pred viac ako 5.000 rokmi u Feničanov. Ďalšou zastávkou bude najstaršie vinárstvo Château Ksara, ktoré bolo založené v roku 1857 jezuitskými kňazmi. Pod ním sa rozprestiera komplex jaskýň, ktoré slúžia ako vínne pivnice. Návšteva Château St. Thomas. Vinárstvo s rodinnou tradíciou bolo založené v roku 1990 a okrem excelentných vín ponúka aj prekrásny výhľad na údolie Bekaa. Poslednou zastávkou je vinárstvo Kouroum, ktoré patrí k najmodernejším v krajine. Oblasť údolia Bekaa bola pre hojnosť viníc obľúbená už u starých Rimanov, ktorí tu nechali postaviť chrám na počesť rímskeho boha vína Bakchusa. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

4: NAHR AL KALB - JEITA - FAQRA - HARISSA
Výlet začína pri rieke Lykos, čo je staroveké pomenovanie rieky Nahr Al Kalb. Na jej brehoch sú na skalách dochované nápisy od pochodujúcich armád antických, neskôr asýrsko-babylonských, gréckych, rímskych, francúzskych a britských až po súčasnosť. Pre svoju historickú hodnotu sú zapísané na Zozname UNESCO. Pokračovať budete prehliadkou jaskynného komplexu Jeita, ktorý je tvorený dvoma vzájomne prepojenými jaskyňami. Úchvatný labyrint meria takmer 9 kilometrov a v jeho vnútri je ukrytý najväčší stalaktit na svete. Prejazd do Faqra (Fakra), archeologickej lokality s pozoruhodnými a dobre zachovanými ruinami chrámov, svätýň, stĺpov a oltárov. Faqra je v súčasnosti svetoznámym súkromným lyžiarskym strediskom. Záver dnešného dňa bude patriť významnému pútnickému miestu - Svätyni Panny Márie Libanonskej v horskej dedine Harissa. Na kopci sa týči 8,5 metrov vysoká bronzová socha Panny Márie, odkiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu lemovanú mnohými kostolmi rôznych náboženských vierovyznaní. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

5: BSHARRI - WADI KADISHA
Prvá zastávka dnešného dňa bude v „meste kostolov“ v Bsharri, rodisku slávneho básnika, maliara a sochára Khalila Gibrana. Návšteva múzea venovaného Gibranovmu životu a tvorbe, prechádzka k neďalekej jaskyni, ktorá je zasvätená Panne Márii Lurdskej. Asi 4 kilometre od Bsharri je zachovaný cédrový háj. Stromy, ktoré sú nazývané Arz-Rab (Cedars of Lords), sú pod ochranou libanonského patriarchu. Údolie Kadisha s mnohými starobylými kláštormi patrí bezpochyby medzi najkrajšie kúty Libanonu. Prehliadka kláštora St. Antonína (Deir Mar Antonios Qozhaya). V 16. storočí tu bola založená prvá tlačiareň na Strednom východe. Pri kláštore je tzv. „Jaskyňa šialenstva“. Na tomto ponurom mieste je stále možné vidieť reťaze, ktorými boli duševne chorí pripútaní vo viere, že ich tu s božou pomocou dokážu zbaviť utrpenia. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

6: GHAZIR - ANNAYA - ST.CHARBEL - BYBLOS
Dnešný deň začnete v Ghazire prehliadkou vinárstva Musar. Pokračovať budete prehliadkou kláštora Sant Maron, kde strávil svätec Charbel podstatnú časť svojho života. Jeho zázraky sú známe po celom svete a v roku 1977 bol svätorečený. Posledným zastavením je mesto Byblos, ktoré je považované za najstaršie a nepretržite obývané mesto sveta. Po dláždených uliciach sa v časoch dávno minulých prechádzali Egypťania, Rimania, Feničania a neskoršie i arabskí dobyvatelia. Malebné kaviarne, malé obchodíky, pestrofarebný souk, križiacky hrad z 12. storočia, katedrála Svätého Jána Marka a prístav, predtým centrum fenického obchodu, tvoria nezabudnuteľnú čarovnú atmosféru. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

7: SIDÓN - TÝROS
Odchod do starobylého fenického mesta Sidón. Jeho dominantou je križiacky „Morský hrad“ postavený v 13. storočí. Zo strechy je nádherný výhľad na romantické uličky a pôvabné zákutia prístavného mesta. Týros (Tir, Tyre) je ďalším fenickým prístavným mestom, ktoré navštívite. Pamiatky z čias Rimanov vrátane zachovaného Hipodromu, rozsiahla Nekropola, cesty, akvadukty a ďalšie monumentálne stavby sú dôkazom vyspelosti dávnych civilizácií. Pred návratom si môžete urobiť prechádzku po krásnej čistej pláži, alebo si oddýchnuť v niektorej z mnohých kaviarní na nábreží s úchvatným výhľadom na more. Návrat do Bejrútu, večera a nocľah.

8: BEITTEDINE - DEYR EL QAMAR - BEJRÚT
Prejazd do oblasti Šúf s malebnými dedinkami na stráňach, so siluetou neďalekých hôr a najväčšou cédrovou rezerváciou v Libanone. Prechádzka po meste Deyr El Qamar (Dar Al Omar). Kľukaté úzke uličky, kamenné domy, hlavné námestie, na ktorom sa konali turnaje počas križiackych výprav, a na ktorom nájdeme aj dôkaz o náboženskej tolerancii, lebo tu stojí svorne vedľa seba mešita, synagóga a kostol. Ďalšou zastávkou je Beittedine, kde stojí ohromujúci a prepychový „Palác Beittedine“. Emir Baší ho nechal postaviť na dôkaz svojej moci a na podporu svojej slávy. Pri prehliadke budete okúzlene hľadieť na drahú výzdobu, kamenné mozaiky a obklady z cédrového dreva. Dnešný výlet ukončíte prehliadkou Bejrútu. Návšteva modernej časti mesta s „Námestím mučeníkov“ a neďalekej mešity Muhammada Al-Amína, Národného múzea so stálymi zbierkami, námestia Nijmeh s parlamentom. Na nábreží si môžete sadnúť do jednej z mnohých reštaurácií a pri vychutnávaní si libanonského kulinárskeho umenia môžete pozorovať neďaleké „Holubie skaly“. Neskoro v noci nasleduje transfer na letisko a odlet do Prahy (Viedne).

9: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)

Upozornenie: cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie a NESMIE obsahovať izraelskú pečiatku!
Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 12 osôb.
Zmena programu vyhradená.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
7 x nocľah v 4* hoteli s raňajkami
6 x večera
všetky transfery počas okruhu
všetky prehliadky a vstupy podľa itinerára
služby sprievodcu CK

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 249,- EUR/osoba
vízum (po prílete - bez poplatku)
fakultatívne výlety a vstupy
prepitné
cestovné poistenie ECP PLUS (ponuku poistenia radi pošleme podľa aktuálnej ceny zájazdu)

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,74 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 34,95 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »