Na strechu Makaronézskych ostrovov

/uploads/usr/10898/belmond/lubos-fellner-portugalsko-azory-l1000114.jpg Stúpame do hôr a zrazu sa všetko zmení. Odbočka na cestičku na Miradouro do Pico do Ferro.
foto: Ľub Pripravili sme pre Vás unikátny šťavnatý zájazd nielen pre milovníkov turistiky. Melóny sú nafotené Pristávame na ostrove Madeira a mierime do hotela, ktorý sme pre Vás na základe našich skúseností st Pristávame na letisku pomenovanom po futbalistovi, rodákovi z ostrova, Cristianovi Ronaldovi. Odfotí Na úvod ochutnáme fortifikované dezertné víno Madeira, ktoré konkuruje v kvalite Portskému. foto: Ľu Vyrážame krížom cez celý ostrov z juhu na sever a všetko sa totálne mení. Tradičné domy hôr z dreva Mierime do najvyšších hôr ostrova a dnes prejdeme 4 vegetačné pásma. Program sme pripravili tak, aby Zaparkovali sme vo výške 1528 m a toto je fotografia urobená 200m od parkoviska. Tretí najvyšší vrch Túra až na vrchol má iba 2.8 km a prevýšenie je 333m. Vidíte bielu horskú chatu? 
foto: Ľuboš Fellne Po 30 minútach chôdze po upravenom spevnenom chodníku iba s mierne stúpajúcim profilom prídeme k veľ Na vrchol je to iba pol kilometra. Kto nevládze ostane na kávičke na chate a my sa sem následne vrát Pico Ruivo (1861 m), najvyšší vrch Madeiry.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Ide o absolútne bezpečnú hrebeňovku s nádhernými výhľadmi na obidve strany ostrova.
foto: Ľuboš Fell Kávička v tradičnom domčeku, alebo hodinová prechádzka nádhernou levadou?
foto: Ľuboš Fellner - BUBO UNESCO zaradilo v roku 1999 Vavrínové lesy Madeiry pod svoje krídla. Ide o najväčší vavrínový prales Lesmi vedú mnoho stáročné zavlažovacie kanály – tzv. levadas – ktoré zvádzajú vodu z najvyšších hôr Cez hypermoderný most prejdeme na „pláž Milencov“ považovanú za najkrajšiu pláž na ostrove. foto: Ľu V Machico pristáli pred viac než 600 rokmi prví portugalskí objavitelia, konkrétne kapitán Tristao V Dáte si na obed Espadu (stuhochvost čierny) s banánom? foto: Ľuboš Fellner - BUBO Náš hotel je na tom najlepšom mieste a dnes si oddych zaslúžime.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Prehliadka hlavného mesta Madeiry – FUNCHAL vzdialeného od hotela 15 minút.
foto: Ľuboš Fellner - BU Fascinujúce položenie mesta v strmo sa zvažujúcom prírodnom amfiteátri ohúrili Winstona Churchila aj Trúfnete si smerom späť do centra na jazdu na drevených sánkach?
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Národná banka Portugalska na Avenida Arriaga, po ktorej sa poprechádzame.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Funchal je hlavným mestom Madeiry vyše 500 rokov a tú historickú kontinuitu tu cítite.
foto: Ľuboš F V tejto kaviarni - „Nároží sveta Pastéis de Nata tam kde ich robia najlepšie. Do tohoto portugalského koláča sa zamilujete.
foto: Dan Múzeu CR7 venované žijúcej legende futbalistovi Cristianovi Ronaldovi. Súčasťou komplexu je hotel aj Kúpanie sa v oceáne, alebo dáte prednosť bazénu? Večera na promenáde, alebo all inclusive?
 foto: Ľu Posledné tempá v bazéne a priamy prelet na Azorské ostrovy, stratené v bielom príboji vzdialených mo Kúpite si na rozlúčku fľašku s rokom kedy ste sa narodili?  Víno Madeira profituje z horúčav a je ob National Geografic Azorské ostrovy pasoval za Najkrajšie miesto na Zemi. Poďme sa presvedčiť!
foto: Na Azorách, ostrovoch kvetov si oddýchnete od stresu civilizácie. Pre našich ctených klientov sme pr Sete Cidades – Azorská Atlantída, reprezentujúca kráľovstvo 7 mystických miest. Takto vyzerá kaldera Nádherná prechádzka vysokým lesom na vyhliadku s názvom Ústa do pekla. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Z  Kráľovskej vyhliadky mierime k miestu Sete Cidades a krátka prechádzka po obvode sýtozelenej sopky.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Najznámejšia vyhliadka Boca do Inferno bez turistov? Takéto niečo sa Vám vie na Azorských ostrovoch Farba jazier z vyhliadky Miradouro da Grota do Inferno sa mení podľa slnka.. Sú krajšie v hmle?
foto Kaldera sopky má výšku 500 metrov a šírku 5 kilometrov a na jej dne sa nachádzajú dve jazerá rôznej Hmla sa roztvorila nad osadou Feteiras. Mierime na západ ostrova.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Výhľad na exotický maják Farol da Ponta da Ferraria.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Mierime na faja vytvorenú stečením horúcej lávy do studeného oceánu. Chceme sa okúpať Na Ponta da Ferraria vojdeme do studeného oceánu, ktorý práve na tomto mieste otepľujú horúce termál Náš hotel v hlavnom meste Ponta Delgada je čistý a slušnej kvality.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Kvalitná večera. Ak máte radi chobotnice, tak na Azorských ostrovoch budete nadšení. Servírovanie je Čierna surfistická pláž Santa Barbara, kde sa čierna farba piesku a skál dopĺňa bielou penou vysokýc Miradouro de Santa Iria patrí medzi jednu z troch najkrajších vyhliadok ostrova. Sme vysoko nad útes Čajová plantáž Gorreana bola založená v roku 1883 a pohľad na svahy plné čajových kríkov Vás razom p Iba tu (na celom svete) uvidíte sýtozelené čajové stromčeky smerovať až k modrému oceánu. Je to unik Prezrieme si celú výrobu čaju, ochutnáme čierny aj zelený čaj priamo z plantáže. 
foto: Ľuboš Fellne Ak preferujete čierny čaj, kúpte si Orange Pekoe, ak zelený, tak Hysson.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Poprechádzajte sa 40 hektárovými čajovými plantážami, ktoré produkujú každoročne 40 ton čaju bez toh Parque Natural da Ribeira dos Caldeiroes, ktorý je známy najväčším množstvom vodopádov.
foto: Ľuboš Tu zrealizujeme krátku prechádzku k tým najznámejším vodopádom Azorských ostrovov. 
foto: Ľuboš Fell Výhľad na jazero Lagoa das Furnas, ktoré je podľa nás tým najkrajším na ostrove. Všimnite si červené Pokračujeme do Furnas, ktorý má na ostrove pozíciu ako u nás Štrbské pleso. Caldeiras das Furnas.
 f Dračie mesto, predpeklie, centrum vulkanických geotermálnych aktivít, so sopkou Furnas, ktorá je naj Na obed si dáme cozido, jedlo, ktoré Vám dnes uvarila táto sopka. 
 foto: Ľuboš Fellner - BUBO Kúpanie v termáloch a krásnych záhradách Terra Nostra. Je to lepšie než to vyzerá =)
foto: Ľuboš Fel Terra Nostra s teplotou vody, ktorá varíruje od 35 do 40 stupňov. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Sme v nádhernej botanickej záhrade s obrovskými stromami.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Popri brehoch Lagoa das Furnas, ktoré je typickým kráterovým jazerom. Legenda hovorí, že pod hladino Vidiekom plným hortenzii a kráv mierime do Vila Franca do Campo na južnom brehu ostrova.
foto: Ľuboš Púť k najscénickejšiemu kostolíku Azorov s výhľadom do nekonečna. Ide o starú pustovňu v horách, Erm Ide o jeden z najkrajších výhľadov na ostrov. Vidíte ten malý ostrovček v oceáne?
 foto: Ľuboš Felln K ostrovčeku sa poplavíme z Vila Franca do Campo, ktoré bolo pred 500 rokmi hlavným mestom. 
 foto: Sopečný ostrovček známy z Red Bull Cliff Diving World Series.
foto: Martin Lipinský - BUBO Ide o národný park, prírodnú rezerváciu s množstvom rýb a morských vtákov, prudké zrázy do morských Vonkajšia oceánska strana je divoká. Pre nás to bude aj zaujímavá plavba na ďalší ostrov a ďalší záž Ide o najnavštevovanejšiu pláž Azorských ostrovov s absolútne čistou vodou.
 foto: Ľuboš Fellner - B Na záver našej prehliadky Sao Miguel navštívime jediné miesto na Zemi, kde sa pestuje ananás v sklen V Ponta Delgada zamierime peknou pešou prechádzkou popri mori po Avenida Infante Dom Henrique k náme Porta de Cidade  je vstupom do mesta. Ide o rozžiarenú trojoblúkovú vstupnú bránu postavenú v roku 1 Najkrajšou stavbou centra je farský kostol svätého Sebastiána.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Vo vnútri budeme obdivovať prekrásne azulejo-bielomodré ručne maľované dlaždice. Väčšina prekrásne v Večera v Cafe Central kde si okrem skvelého jedla vychutnáme pohľady na absolútny stred mesta z toho Vstupná brána do mesta a kostol svätého Sebastiána sa oplatí navštíviť aj večer. Bývame kúsok a tak Následne skočíme na ulicu Rua dos Mercadores, ktorú večer zatvoria pre automobilovú premávku a je z Parlament Azorských ostrovov v exotickom meste Horta, ktorá je jedným z 3 hlavných miest Azorských o Horta bola založená v roku 1468 a je to najkrajšie mesto Azorských ostrovov, ktoré navštívil James C Jedna zo stoviek budov Horty. Zastavovali sa tu všetci čo sa plavili medzi Európou a Amerikou a prvé Aj dnes slúži Horta ako zastávka pre jachtárov, ktorí Atlantik križujú. 
 foto: Ľuboš Fellner - BUBO A keď sa im to podarí, tak sa každý zastaví v Peters cafe sport bar. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Povera hovorí, že každý jachtár musí tu či v prístave zanechať nejaký svoj znak, zastávku či namaľov Pozrieme si maľby v prístave a v námorníckej „putike“ s vyše 100-ročnou tradíciou, si svoj námorníck Následne z hypermoderného jachtového terminálu podnikneme 30 minútovú plavbu trajektom na ostrov Pic Pozerajte sa dokola! Práve tu žije najviac veľrýb a delfínov v Európe.
foto: BUBO archív Pico je ostrov troch naj: najväčšieho množstva veľrýb, najlepšieho vína a najvyššej sopky. foto: Ľub Vyrážame dobyť najvyšší vrch Azorských ostrovov, Montanha do Pico (2351 m), foto: Ľuboš Fellner - BU Skoro ráno stúpame hore na sopku. Dole pod nami je ostrov Faial, z ktorého sme sa včera plavili.
fot Po 20 minútach prichádzame k jednému z bočných kráterov sopky Pico.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Stúpame z 1200 m do 2351 m. Strmo hore.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Na jednej strane je Európa a na druhej už Amerika, práve na tomto mieste sa stretávajú dve litosferi Stojíme na hrane krátera, s priemerom 500 m a hĺbkou 30 m na úžasnej sopke, ktorá je v Atlantiku veľ Tí najzdatnejší ešte z krátera vystúpia na 70 m vysoký vŕšok Piquinho, dvíhajúci sa v prostriedku ka S BUBO na najvyššom vrchole Stredoatlantického chrbtu, súčasť najdlhšieho pohoria sveta !!!  
foto: Emócie prichádzajú každým nádychom, zdá sa Vám, že viete v živote dosiahnuť všetko. 
foto: Ľuboš Fel Veľrybárska skupina vyráža o 9.00 na pozorovanie veľrýb. Azorské ostrovy sú na pozorovanie veľrýb tý Ak sa Azorčanov spýtate, ktorý z 9 ostrovov je tým najlepším na pozorovanie veľrýb, tak Vám povedia Čakám na Vás! Oceán je pri ostrove hlboký až 6080 m a je tu celoročný raj pre vorvane, delfíny ale a Na obed si ako predjedlo dáme lápaš (morské slimáky) na cesnaku a na grile.
 foto: Ľuboš Fellner - B Lápaš na grile Vám budú chutiť ako najlepšie Chorvátske či Talianske mušle, ktoré poznáte. A toto je Čerstvé sépie sú božské. More je okolo ostrovov absolútne čisté. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Morské príšerky zapijeme vynikajúcim Extrémna vitikultúra na ostrove Pico je od roku 2004 pod patronátom UNESCO.
foto: Ľuboš Fellner - BU Víno si môžeme kúpiť priamo v týchto viniciach. Hmla, ktorú zachytáva obrovská sopka často obaľuje s Krížom cez celý ostrov z juhu do historického centra severu, do mestečka Sao Roque.
foto: Ľuboš Fell Dopravná značka v Sao Roque, na severe ostrova Pico.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Zrázy, výhľady a neuveriteľné farby pri okruhu na ostrove Pico.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Budeme obdivovať vinice plaziace sa tufovými políčkami ohradenými labyrintom kamenných plôtikov z či Cesta cez Santo Antonio, Santa Lucia a Laje, odkiaľ sú pri peknom počasí najkrajšie výhľady na sopku Cesta cez Santo Antonio, Santa Lucia a Laje, odkiaľ sú pri peknom počasí najkrajšie výhľady na sopku Veterné mlyny sú ukážkou toho, že medzi prvými obyvateľmi ostrova boli okrem Portugalcov aj Holanďan Transfer do najstaršieho mesta ostrova do Lajes, kde sa lovili veľryby ešte v roku 1975. foto: Ľuboš Krásna ukážka ako sa veľrybári zmenili na ochrancov veľrýb.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Najlepšia reštaurácia ostrova Pico. S partiou nových kamarátov, ktorých BUBO zájazdy vždy vytvoria s Odlietame z krajiny, kde je iba 5% krajiny zastavanej a my sme na tomto úžasnom zájazde videli viac Prírodné bazény v maríne v Ponta Delgada. Využijeme ak tu na lete domov prespíme. foto: Ľuboš Fellne Transfer na letisko, posledné suveníry a možnosť poslať exotické pohľadnice s Azorskými známkami svo Spoznali sme Makaronéziu a navštívili Azorské ostrovy zopár rokov pred masovým turizmom.
foto: Ľuboš
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333048
Cena od: 2 665 €
Príplatky od: 632 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

20.08.2024 9 dní First Minute 2 765 € +632 € odlet: Viedeň letecká
17.09.2024 9 dní First Minute 2 685 € +632 € odlet: Viedeň letecká
01.10.2024 9 dní First Minute 2 665 € +632 € odlet: Viedeň letecká
15.10.2024 9 dní First Minute 2 665 € +632 € odlet: Viedeň letecká
29.10.2024 9 dní First Minute 2 865 € +632 € odlet: Viedeň letecká
25.03.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
08.04.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
22.04.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
06.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
20.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
03.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
17.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
01.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
15.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
29.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
12.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
26.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
09.09.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
23.09.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
07.10.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
21.10.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
04.11.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká
29.12.2025 9 dní First Minute 2 895 € +632 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Madeira aj Azorské ostrovy - vystúpte na najvyššie vrchy ostrovov v Atlantickom oceáne. Unikátny program nielen pre milovníkov turistiky. Vždy paralelný program pre tých, ktorí práve na chodenie nemajú náladu. Botanické záhrady, termálne kúpele, úžasné gastronomické zážitky a vína z roku 1934, ale aj vitikultúra na ostrove Pico, ktorá je pod patronátom UNESCO. Najlepšie pozorovanie veľrýb a prehliadka jachtárskeho mestečka, ktoré spisovateľ Mark Twain považoval za to najkrajšie. Vrcholom zájazdu je výstup na vrchol Stredoatlantického chrbtu. Každý z Vás si vychutná najkrajšiu prírodu Atlantiku a bude stáť na najzápadnejšom bode Európy, na mieste, kde sa dotýkajú dve litosferické dosky – Euroázijská a Severoamerická. Nikto iný takýto program neponúka!

1. deň:
Pristávame na Madeire v Makaronézii na Požehnaných či Šťastných ostrovoch ako ich nazývali starí Gréci. Už vtedy dávno poznali ostrovy večnej jari, kde si predstavovali raj. Žili tu ich mytologickí hrdinovia obklopení nádhernou stále zelenou božskou prírodou bez toho, aby kedykoľvek počas roka trpeli zimou. A teraz tu pristávame my. Málokedy je pristávanie v dnešnej dobe ešte zážitkom, ale architektúra letiska Cristiana Ronalda (áno je pomenované po futbalistovi - rodákovi z ostrova) a pristávanie na dráhe vyosenej nad Atlantik zaručene zážitkom je. Každoročne tu pristane viac než milión turistov. 30 minútový transfer k najlepším hotelom ostrova, ubytovanie, relax, zoznámenie sa s okolím. Náš hotel je na tom najkrajšom mieste v prírodnom amfiteátri s výhľadom na tyrkysový čistučký oceán. Večerná prechádzka po promenáde južného pobrežia so statnými palmami celoročne zaliatymi slnkom. Prvá noc na Madeire kam chodila relaxovať aj cisárovná Sisi. Ihneď zistíme prečo. Madeira je luxusným ostrovom s celoročne stabilným (jarným) počasím, prepracovanými turistickými službami a kvalitnými hotelmi a reštauráciami. Je až šokujúce, že ju stále videlo minimum Slovákov.

2. deň:
Dnes prejdeme cez štyri vegetačné pásma a pochopíme prečo je Madeira považovaná za „Perlu Atlantiku“. Okúpeme sa na najkrajšej pláži ostrova, prejdeme sa v lese pod patronátom UNESCO a väčšina z Vás vystúpi aj na najvyšší vrch Madeiry. V každom ročnom období tu niečo kvitne. Môžete zazrieť modré alebo biele kalokvety, oranžové strelície, biele alebo ružové hortenzie, orchidey a ďalšie a ďalšie prekrásne kvetiny, ktoré laik ani nevie pomenovať. Skoro ráno kedy je v horách ešte dobré počasie vyrážame krížom cez celý ostrov. Tunely, viadukty, mosty nad strmými údoliami a prekvapujúco vysoká úroveň ciest. Našou prvou zastávkou je príjemná vychádzka na Pico do Arierio, tretí najvyšší štít Madeiry, ktorý sa čnie do výšky 1818 metrov nad morom. Výhľady z tohoto miesta vás pohltia. Vyštverať sa naň zvládne každý, keďže sa tento pohľadný vrchol nachádza len pár krokov od parkoviska. Dáte si tu kávičku s výhľadom na zelené hory alebo sa pôjdete s nami prejsť na legendárne Miradouro Ninho da Manta odkiaľ uvidíme okrem hlbokých priepastí v prípade pekného počasia aj severnú časť perly Atlantiku? Dostaneme sa spolu nad oblaky? Spravíme si spoločnú fotografiu a pokračujeme ďalej.
Po rannej trekingovej rozcvičke sa autom presunieme 30 minút po krkolomných cestách do unikátneho lesa, ktorý UNESCO zaradilo v roku 1999 pod svoje krídla. Vavrínové lesy nie sú u nás známe, ale kedysi práve takéto silné a vznešené pralesy tvorili väčšinu vegetácie Európy. Tu na Madeire sa zachovali najlepšie na svete a ide o najväčší vavrínový prales sveta. Lesmi vedú mnoho stáročné zavlažovacie kanály – tzv. levadas – ktoré zvádzajú vodu z najvyšších hôr (kde sa stále nachádzame) dole k políčkam. My sa teraz máme možnosť hodinku popri najznámejšej levade Levada dos Balcoes poprechádzať. Obrovské stromy, prales okolo Vás, v kamennej stále funkčnej levade prúdi čistá voda a je tu úžasný pokoj. Nikdy by ste nepovedali že toto je klasický dovolenkový ostrov známy z katalógov cestovných kancelárii, ale úžasná outdoorová dovolenka, ktorá je dnes stále viac sexi. Na začiatku levády je však aj kaviarnička, pivárnička pre tých, ktorý práve nemajú na pohyb chuť. Tento aktívny prírodný program sme pridali pre Vás po tom ako sme ho kvalitne pripravili a vieme, že ho všetci zvládnete. Uvidíte ako sa príroda na Madeire doslova vyhrala a akú nádheru dokázala stvoriť. Je Madeira najkrajším ostrovom Atlantiku?
Ďalšou zastávkou sú tradičné domčeky Madeiry postavené z dreva (viď fotogaléria zájazdu) namaľované na bielo s balkónikmi v hnedom dreve a obrovskými strechami s hnedou slamou sú výborným fotografickým úlovkom. Na južnej strane ostrova ich nenájdete a celkovo sa Vám zdá ako keby ste boli niekde úplne inde na inom ostrove. Dedinka Santana ale skrýva ďalší poklad. Už ste niekedy ochutnali ponchu? Náš skúsený CK sprievodca vám vysvetlí nielen čo to je, ale aj kde ochutnáte tú najlepšiu. Dáte si sladkú marakujovú alebo dáte prednosť sviežej citrónovej? Pred obedom s typickou madeirskou kuchyňou vás príjemne osvieži.
Po obede sa pustíme serpentínami do kopcov, stúpame cestami necestami a zaparkujeme vo výške 1528 metrov nad hladinou mora. Vyrážame na hodinovú túru na najvyšší vrch ostrova. Už po 200 metroch od parkoviska máme prekrásne výhľady na najvyššie vrchy Madeiry od nám už známeho tretieho najvyššieho Pico do Arierio (1818 m), ktorý spoznáte podľa bieleho obrovského radaru na vrchole až po Pico Ruivo (1861 m), najvyšší vrch kam mierime. Táto túra až na samotný vrchol je dlhá 2.8 km, vystúpite 333 m a klesanie je 62 m. Po 30 minútach chôdze po upravenom spevnenom chodníku iba s mierne stúpajúcim profilom prídeme k veľkej bielej chate pod Pico Ruivo (Červený kopec), kde je príroda najzelenšia. Ide o absolútne bezpečnú hrebeňovku s nádhernými výhľadmi na obidve strany ostrova. Chcelo sa ísť horskému chatárovi do práce alebo si dnes dal siestu? Zistíme na chate tesne pod vrcholom, kde sa osviežime studeným pivkom alebo vínom, ak ho nájdeme v práci. Na vrchol nás odtiaľ čaká už len posledný a najťažší 15 minútový stupák. Za dobrého počasia výstup s ľahkosťou zvládnu aj deti či seniori. Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Sao Lourenço a ostrovy Porto Santo a Desertas, a Vy takto máte z vtáčej perspektívy o Madeire dokonalý prehľad. Gratulujeme, zvládli ste to! Pokorili ste najvyšší vrchol Madeiry.
Po túre okolo dedinky Santana opúšťame hory a mierime divokou scenériou severu späť do civilizácie na najkrajšiu pláž Madeiry. Na pláž kde pristáli pred viac než 600 rokmi prví portugalskí objavitelia, konkrétne kapitán Tristao Vaz Teixeira. Pláž je rozdelená a čiernu surferskú pláž na juhu a „pláž Milencov“ na kúpanie za hypermoderným mostom. Je to jediná pláž ostrova, ktorá nemá piesok čiernej, ale zlato-bielej farby. Teraz nastal ten správny čas pre otužilcov a tých, čo si chcú odskúšať teplotu vody a zaplávať v studenom Atlantiku. Ak sa na takéto osvieženie necítite, tak sa aspoň vyzujte a prejdite po pláži so zmrzlinou v ruke. Vyhladlo vám? Sme v mestečku Machico, ktoré je známe reštauráciami s morskými príšerkami. Dáte si espadu či espetadu?  Ide o absolútne odlišné jedlá. Espada je meter dlhá čierna dravá ryba (stuhochvost čierny), ktorá žije vo veľkej hĺbke Atlantiku niekoľko kilometrov pod hladinou. Podáva sa s banánmi a ide o najväčšiu špecialitu Machico. Espetada sú kusy hovädzieho mäsa grilované na vavríne (u nás sú sušené listy známe ako bobkový list) a podávane nastoknuté na kovovej ihle je ideálnym jedlom pre tých, ktorí neobľubujú ryby.
Následne návrat na hotel, kúpanie, voľný čas. Užite si svoj kvalitný hotel, poprechádzajte sa po palmovej promenáde s množstvom reštaurácií a po aktívnom programe máme morálny nárok využiť aj servis nášho hotela, prípadne skočiť do baru na ďalšiu ponchu.

3. deň:
Ranné tempá v hotelovom bazéne a po kvalitných hotelových raňajkách nás čaká prehliadka hlavného mesta Madeiry – FUNCHAL, ktoré je len na skok z nášho hotela. Funchal je najkrajším mestom Makaronézie, ide o prekrásne položené mesto v strmom údolí, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho flair. Funchal je príjemným mestom plným paliem, kvetov a vkusných mozaikových námestí, ani teplo ani zima – je tu proste fajn. Je hlavným mestom Madeiry vyše 500 rokov a tú historickú kontinuitu tu cítite. Kedysi tu boli plantáže feniklu, dnes ide o vyťažený prístav. História, ideálne počasie a fascinujúce položenie mesta v strmo sa zvažujúcom prírodnom amfiteátri. Pristavíme sa pri soche krásnej Sissi, ktorá tu trávila často prázdniny či pri soche Krištofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roku 1478 a následne o 6 rokov neskôr si tu našiel manželku, dcéru prvého správcu ostrova Porto Santo a narodil sa mu tu i syn. Prejdeme sa divadlom Baltazara Diasa, neminieme katedrálu Sé ani radnicu. Ovocie, kvety či suveníry nakúpime v Mercade. Vyveziete sa lanovkou až na vrchol Monte? Tam nás čaká nádherný kostol s hrobkou rakúskeho cisára Karola a následne adrenalínová 2-kilometrová jazda na drevených sánkach dole kopcom. Trúfnete si?  Kávička v „Nároží sveta"?  Takto pomenoval kaviareň Golden Gate otvorenú od roku 1841 spisovateľ Ferreira de Castro. Na spojnici dvoch najvýznamnejších ulíc sa stretávala smotánka Funchalu, ako aj návštevníci z celého sveta. Ochutnáme preslávené víno Madeira, ktoré konkuruje Portskému. Bežne tu kúpite ročníky 1995, 1989, 1973, 1968, 1958, 1934... Okrem pamiatok v meste nájdete slušné reštaurácie, kaviarne s históriou a ďalej na západ od mesta stovky veľmi slušných hotelov (kde bývame). Ak ste fanúšikom futbalu, tak je vašou povinnou jazdou zastávka pri soche Christiana Ronalda a jeho múzeu, ktoré sa nachádza na konci prístavu a promenády. Kozmopolitný kultivovaný Funchal je skutočne veľkým prekvapením a hovorí veľa aj o samotnej Madeire. Ostanete v meste dlhšie, alebo si užijete svoj hotel? Výber je iba na Vás!

4. deň:
Priamy prelet na Azorské ostrovy, stratené v bielom príboji vzdialených morí a prekrásnej nedotknutej prírode sú turistickou neznámou. National Geografic ich pritom pasoval za Najkrajšie miesto na Zemi. Azorské ostrovy sú podobne ako Madeira autonómnym regiónom Portugalska a ležia na spojnici Africkej, Európskej a Severoamerickej litosferickej dosky.
Pristátie na najhlavnejšom ostrove Sao Miguel, kde žije vyše polovica obyvateľstva autonómneho regiónu. Ako keby sme boli v inej krajine, ostrov je opäť úplne iný. Ihneď z letiska vyrážame k tým najznámejším sopečným jazerám, ktoré vás pohltia svojou krásou. Pustíme si Mira Žbirku a úzkymi cestičkami putujeme k Sete Cidades – k Azorskej Atlantíde, reprezentujúcej kráľovstvo 7 mystických miest. Výhľad do kaldery sopky s dvojfarebnými jazerami, obklopenými sýtozelenou prírodou, si užijeme z Kráľovskej vyhliadky odkiaľ vidieť aj absurdný hotel Monte Palace.
Následne nás čaká presun našou CK dopravou ďalej do hôr a krátka, ale nádherná prechádzka na vyhliadku s názvom Ústa do pekla. Kaldera sopky má výšku 500 metrov a šírku 5 kilometrov a na jej dne sa nachádzajú dve jazerá o ktorých si povieme peknú legendu.
Následne krkolomná cesta na úplný koniec ostrova. Prichádzame do dedinky Mosteiros, s prírodnými sopečnými bazénikmi a plážou so sopečným pieskom. Ak nebude príliš silný príboj vojdeme do studeného oceánu aspoň po členky, tí otužilejší z nás sa v studenom Atlantiku aj okúpu. Cestou nazad do historickej Ponta Delgady si stihneme odfotiť exotický maják Farol da Ponta da Ferraria „na konci sveta".
Nakoniec dňa plného zážitkov sa posilníme ananásovým likérom a podporíme domácu produkciu ananásových džemov na jednej z najstarších ananásových plantáží na ostrovoch. Tu sa pestuje ananás v skleníkoch a práve preto majú jedinečnú a nezameniteľnú chuť. Vedeli ste, že začiatkom 19. storočia to bol Havaj, Južná Afrika a Azory, ktoré sa pokúšali ovládnuť európsky trh s ananásmi? Azory dodnes považujú ananás za svoje národné ovocie a nedajú naň dopustiť.
Večera v hlavnom meste s vínkom Verdelho, ktoré pil s nadšením aj Ruský cár Mikuláš II z rodu Romanovcov bude prebiehať už vo vašej réžii. Odporúčania na tie najlepšie reštaurácie však dostanete od nášho skúseného CK sprievodcu.

5. deň:
Sao Miguel je nádherný ostrov a Vy sa často pristihnete ako stojíte v nemom úžase a pozeráte sa na tú krásu. Pripravte sa na prepracovaný okruh z dielne CK. Aj tento okruh je realizovaný na vyššej úrovni, aktivity sa nedublujú a sústredíme sa na unikátnosti, ktoré inde nenájdete. Mierime na najznámejšie miesta sopečnej aktivity, poznáme cestičky kde sú tie najkrajšie kvety ostrova a najkrajšie vyhliadky. Transfer krížom cez celý ostrov k druhému najväčšiemu mestu ostrova k Ribeira Grande, k čiernej surfistickej pláži Santa Barbara, kde sa čierna farba piesku dopĺňa bielou penou vysokých vĺn čo je dobrý motív pre úžasné fotografie. Miradouro de Santa Iria patrí medzi jednu z troch (uvidíme všetky) najkrajších vyhliadok ostrova, sme vysoko nad útesmi s výhľadom do nekonečna.
Následne sa vydáme k 40 hektárovým čajovým plantážam, ktoré produkujú každoročne 40 ton čaju bez toho, aby použili akékoľvek pesticídy. Gorreana bola založená v roku 1883 a pohľad na svahy plné čajových kríkov Vás razom prenesú do exotiky. Ľuboš Fellner prešiel desiatky čajových plantáží po celom svete ale iba tu videl sýtozelené čajové stromčeky smerovať až k modrému oceánu. Veríme, že budete rovnako nadšení. Prezrieme si celú výrobu čaju, ochutnáme čierny aj zelený čaj priamo z plantáže a delikátne handmade koláčiky bogangas s prímesou miestneho čaju. Následne vyrážame k prírodnému parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeiroes, ktorý je známy najväčším množstvom vodopádov. Tu zrealizujeme krátku prechádzku k tým najznámejším vodopádom Azorských ostrovov.
Stúpame do hôr a zrazu sa všetko zmení. Odbočka na cestičku na Miradouro do Pico do Ferro a výhľad na jazero Lagoa das Furnas, ktoré je podľa nás tým najkrajším na ostrove. Všade sú hortenzie a dole zelené jazero v obkrúžení zelených hôr. Práve takéto „tajné“ zastávky sú to, čo robí prehliadku Sao Miguel unikátnou. Pokračujeme do Furnas, ktorý má na ostrove pozíciu ako u nás Štrbské pleso, ale v Azorskom sopečnom ponímaní. Dračie mesto, predpeklie, centrum vulkanických geotermálnych aktivít, so sopkou Furnas, ktorá je najmladšou sopkou ostrova Sao Miguel. Termálne pramene Caldeiras das Furnas a ochutnávka liečivej vody jedného z prameňov. Na obed si môžete dať trebárs cozido, jedlo, ktoré Vám dnes uvarila sopka. Hrniec rôzneho mäsa (zmes bravčového, hovädzieho, kuracieho a klobásky) a veľa zeleniny zakopú skoro ráno do vulkanickej pôdy a po 5 až 7 hodinách pomalého varenia servírujú. Kúpanie uprostred vždy zelenej botanickej záhrady v termáloch Terra Nostra s teplotou, ktorá varíruje od 35 do 40 stupňov, podľa toho ako blízko si sadnete k žriedlu.
Vidiekom plným hortenzií a kráv mierime do Vila Franca do Campo na južnom brehu ostrova, ktoré bolo pred 500 rokmi hlavným mestom. Mierime do prístavu, odkiaľ počas letnej sezóny vyrážajú lodičky na ostrovček tvaru podkovy, ktorý je považovaný za raj. Na prvý pohľad je evidentné, že ostrovček je podmorským kráterom, ktorý sa vynoril nad hladinu a stuhol. Ten tvar je neuveriteľný. Ide o najnavštevovanejšiu pláž Azorských ostrovov. My v prístave ochutnáme domáce koláčiky queijadas do morgadu, ktoré sa pečú len v tomto mestečku. Budú vám chutiť viac alebo menej ako pasteis de nata?
Vila Franca nás prekvapí aj najscénickejším kostolíkom Azorov s výhľadom do nekonečna. Ide o starú pustovňu v horách, Ermida de Nossa Senhora da Paz a o jeden z troch najkrajších výhľadov na ostrove - obrovský zážitok, veľké prekvapenie, ktoré pridávame navyše. Z bývalého hlavného mesta smerujeme do toho terajšieho.
Hlavné mesto Ponta Delgada je malé a my jeho prehliadku spojíme s rozlúčkovou večerou. Príjemnou pešou prechádzkou po Avenida Infante Dom Henrique zamierime k Porta de Cidade, ktorá je vstupom do mesta. Ide o rozžiarenú trojoblúkovú vstupnú bránu postavenú v roku 1783. Trojbránie skrášľuje námestie Praça Gonçalo Velho Cabral vykladané bieločiernymi mozaikami. Najkrajšou stavbou centra je farský kostol svätého Sebastiána, typická portugalská architektúra, ale postavená z čiernych bazaltových kameňov a so zaujímavými detailmi sôch na priečelí a celkovo s množstvom detailov hodných vysvetlenia. Dovnútra vstupujete pekným vápencovým portálom v typickom portugalskom Manuelinskom štýle a vo vnútri budete obdivovať prekrásne azulejo-bielomodré ručne maľované dlaždice. Väčšina prekrásne vyrezávanej sakristie je z dreva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sadneme si do jednej z kaviarní a vychutnáme pohľady na absolútny stred mesta z toho najcentrálnejšieho miesta alebo skočíme na ulicu, ktorú večer zatvoria a je z nej krásna pešia zóna zo stolmi v prostriedku jazdného pruhu. S nabitým dňom plných ulovených zážitkov sa rozlúčime portugalskou špecialitou bacalhau (treska) alebo hovädzím steakom?

6. deň:
Úžasný let cez nedozerný Atlantik, nikde nič až zrazu obrovský kopec trčiaci nad všetkým, 2x vyšší než akákoľvek iná hora Azorov. Sopka Pico, ktorú zajtra zdoláme! Teraz však letíme ďalej a pristávame na ostrove Faial na ktorom sa odjakživa pristávalo pri putovaní medzi Európou a Amerikou. Zastavovali sa tu jezuiti (z ich radov je aj pápež František) na svojich dobrodružných cestách po svete, ale kotvil tu aj moreplavec James Cook. Dokonca aj prvé lietadlo, ktoré v roku 1919 letelo cez Atlantik pristálo na Faiale. A teraz sme tu my, na úžasnom ostrove, kde bolo minimum Slovákov.
Vyrážame na prehliadku mesta Horta, ktorá je jedným z 3 hlavných miest Azorských ostrovov, hlavné mesto legislatívy s parlamentom Azorských ostrovov. Bola založená v roku 1468 a keby Vás zrazu v meste vysadili a nepovedali, kde ste, tipovali by ste Côte d‘Azure. Horta je však krajšia než Saint-Tropez či Cannes, o dosť krajšia. Mesto Horta je úplne iné než všetko čo na Azorách uvidíte. Prejdeme si kozmopolitné, krásne mesto, ktoré americký spisovateľ Mark Twain opísal ako prekrásne uložené mesto -  amfiteáter, rozložené okolo prístavu a najkrajšie mestečko aké si len viete predstaviť. Pastelové domy a obrovské katedrály v strmom údolí nad jedným z najlepších prístavov Atlantiku. Aj dnes slúži Horta ako zastávka pre jachtárov, ktorí Atlantik križujú. A keď sa im to podarí, tak sa každý zastaví v Peters cafe sport bar. Povera hovorí, že každý jachtár tu musí zanechať  svoj znak, vlajočku, či namaľovať meno svojej lode. Pozrieme si vlajočky, vychutnáme atmosféru a v námorníckej „putike“ s vyše 100-ročnou tradíciou, si svoj námornícky gin tonic pre šťastie dáme aj my.
Následne z hypermoderného jachtového terminálu podnikneme 30 minútovú plavbu trajektom na ostrov Pico. Veľmi kvalitná loď a doslova vyhliadková plavba, kde často okolo skáču delfíny. Pico je ostrov troch naj: najvyššej sopky, najväčšieho množstva veľrýb a najlepšieho vína. Už pri plavbe neustále fotíme, sopka Pico jednoznačne dominuje ostrovu ku ktorému sa blížime. Dokúpenie zásob na zajtrajší akčný deň, ubytovanie v najlepšom hoteli.

7. deň:
Dnes sme rozdelení na dve skupiny. Turistov a „veľrybárov“.
A: Turisti, ktorí idú dobyť najvyšší vrch Azorských ostrovov, Montanha do Pico (2351 m), vstávajú skoro ráno ešte za tmy (časový posun je 2 hodiny a vstáva sa ľahšie) a presúvajú sa autom úzkymi cestičkami do hôr do výšky 1200 m. Následne stúpajú 2.5 až 3 h strmo hore do krátera magickej sopky. Východ slnka je fascinujúci a my vidíme okolité ostrovy, ostrov syrov Sao Jorge, Modrý ostrov Faial ako na dlani a v diaľke za dobrého počasia aj Orgovánový ostrov Terceira či druhý najmenší ostrov Graciosa. Stojíme na hrane krátera, s priemerom 500 m a hĺbkou 30 m na úžasnej sopke, ktorá je v Atlantiku veľmi dôležitým bodom. Emócie prichádzajú každým nádychom, zdá sa Vám, že viete v živote dosiahnuť všetko. Zídeme dole do krátera a prechádzame sa mesačnou krajinou, čo je geniálny pocit. Stojíme na kopci, ktorý je zároveň najvyšším vrcholom Stredoatlantického chrbtu, súčasť najdlhšieho pohoria sveta. Na jednej strane je Európa a na druhej už Amerika, práve na tomto mieste sa stretávajú dve litosferické dosky (Euroázijská a Severoamerická). O tomto mieste málo kto vie a CK je jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá takýto zájazd ponúka. Či prší či svieti slnko, každý výstup na Pico je magický. Desiata v balíčku na takomto mieste chutí.
Tí najzdatnejší ešte z krátera vystúpia na malý ale strmý vŕšok Piquinho, dvíhajúci sa v prostriedku kaldery. Ide  iba o 70 m vysoký kopček, ale je to technicky náročný výstup, kamene sú horúce a zo škár ide horúca para - pravá sopka. V celom Portugalsku nie je teraz nikto vyššie, než sme my. Presné inštrukcie na výstup a naše postrehy z výstupu dostanete po prihlásení a od svojho CK sprievodcu. Náročný 2,5 hodinový zostup dolu a po obede návrat autom na hotel, stretnutie so zvyškom skupiny a zaslúžená oslava s vínkom.
B: Veľrybárska skupina vyráža o 9:00 na pozorovanie veľrýb. Azorské ostrovy sú na pozorovanie veľrýb tým najlepším miestom v Európe ale ak sa Azorčanov spýtate ktorý z 9 ostrovov je tým najlepším, tak Vám povedia že práve Pico. Oceán je pri ostrove hlboký až 6080 m a je tu raj pre vorvane, delfíny ale aj vráskavce dlhoplutvé či modré veľryby. Návrat do hotela po obede a stretnutie s vysokohorskými turistami.
Na obed si dáme lápaš (morské slimáky) na cesnaku a na grile ako predjedlo a následne chobotnicu a zapijeme skvelým bielym vínkom z Pico.
Je čas na návštevu múzea vína či poobedné plávanie s delfínmi priamo v oceáne (fakultatívne), všetko záleží od Vašej aktuálnej nálady a počasia.
Výlety: výstup na Pico aj veľryby je potrebné pre Vás objednať dlho dopredu. Odporúčame Vám vyplniť v doplnkových službách pri objednaní zájazdu.

8. deň:
Sme malá skupina a tak stíhame viac. Vinice na Pico sú blízko oceánu a sú kropené soľou. Celoročne je tu teplo – Azorské ostrovy majú najteplejšie zimy v Európe s teplotami okolo 15 stupňov. Hmla, ktorú zachytáva obrovská sopka často obaľuje strapce a po vinohrade behajú kraby. Pestuje sa červené aj biele hrozno a práve biele víno  ide výborne k čerstvým morským špecialitám. Budeme obdivovať vinice plaziace sa tufovými políčkami ohradenými labyrintom kamenných plôtikov z čierneho bazaltu postavenými často pred 500 rokmi. Extrémna vitikultúra na ostrove Pico je od roku 2004 pod patronátom UNESCO a odrodu Verdelho z tohoto ostrova pil s nadšením aj ruský cár Mikuláš II. z rodu Romanovcov. Transfer do najstaršieho mesta ostrova do Lajes, kde sa lovili veľryby ešte v roku 1975. Dnes je tu z troch veľrybárskych dokov postavené nové veľrybárske múzeum s veľrybárskymi loďami,  výstavka obrovských čeľustí vorvaňov, ktorých je vo vodách okolo Pico celoročne najviac v Európe. Krásna ukážka ako sa veľrybári zmenili na ochrancov veľrýb. Ide o jediné veľrybárske múzeum v Portugalsku. Pozrieme si kováčsku vyhňu z 19 storočia a vyrazíme do vrchov k najvyššej hore ktorú obídeme zozadu. Pre tých čo neboli hore na kopci ide o úžasnú zmenu v charaktere okolitej prírody.  Krížom cez celý ostrov z juhu do historického centra severu, do mestečka Sao Roque. Prechádzky po promenáde a následne cesta cez Santo Antonio, Santa Lucia a Laje, odkiaľ sú pri peknom počasí najkrajšie výhľady na sopku. Pekné biele kostolíky, lávové polia, vinice a ostrov Pico ako na dlani. Vínko si vieme dokúpiť priamo v Adega „A Buraca“. Transfer na letisko, posledné suveníry a možnosť poslať exotické pohľadnice s Azorskými známkami svojim priateľom. Väčšina z nich nebudete vedieť odkiaľ ste danú pohľadnicu poslali. Odlietame z krajiny kde je iba 5% krajiny zastavanej a my sme na tomto úžasnom zájazde videli viac ostrovov a za krátky čas ulovili TOP zážitky.

9. deň:
Z Pico odlietame pravdepodobne cez Ponta Delgada, kde 8. deň večer prespíme priamo v meste a zrealizujeme rozlúčkovú večeru v samotnom centre tohoto historického mesta. S partiou nových kamarátov, ktorých CK zájazdy vždy vytvoria sa rozlúčime tradičnou azorskou večerou. Dáme si posledný dúšok kvalitného „cisárskeho“ Verdelha na ktoré máme po tak náročnom programe nárok. Šťastnú cestu. Spoznali sme Makaronéziu a navštívili Azorské ostrovy zopár rokov pred masovým turizmom.

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,29 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »