Patagónia, Ohňová zem a Falklandské ostrovy

Potom preletíme do Punta Arenas - pomerne veterné mesto. Ak si všimnete laná zavesené okolo budov, s Začíname v hlavnom meste Santiago de Chile. Prekvapí Vás tu európska atmosféra. foto: archív BUBO /uploads/usr/38449/falklandos33.jpg Čo si najviac vážime je to, že máme v našej krásnej malej krajine v ponuke zájazd s takou vysokou úr Každý BUBO zájazd je spojením luxusu a zážitkov, ktoré by ste sami nenašli. Ľuboš fotí tučniaky na F Nazrieme do skutočného raja tučniakov.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO Plaza de Armas. Vitajte v Chile! foto: archív BUBO Nevynechajte možnosť ochutnať niektoré z regionálnych vín. Výber je bohatý.
foto: Ľuboš Fellner – BU BUBO sprievodca v akcii...počúvame životný príbeh Nerudu. foto: Daniela Mihaldová - BUBO A zároveň ochutnáme vynikajúci stejk a vínko. Gurmánske zážitky od prvého dňa. foto: Ľubor Kučera- B Farebné Valparaiso je prezývané aj Perla Pacifiku alebo San Francisco Chile. 
foto: Ľubor Kučera Výlet na ostrov Isla Magdalena – k hniezdisku 150 tisíc tučniakov magellanských.
foto: Jozef Zelizná Sme tu. Vitajte v najkrajšom národnom parku Chile, v Torres del Paine
foto: Ľuboš Fellner – BUBO Belasé jazerá a mohutné hory, Chile. V rozsiahlom národnom parku poznáme miesta, kam sa postaviť pre Keď sa o ne jemne oprie slnko, poviete si, že ste v živote videli len málo krajších scenérií. 
foto: Z exkluzívneho hotela je neuveriteľný výhľad na masív Torres del Paine. Fotografia je z izby kategór Nadčasový luxus v Rio Seranno. Farby príjemne ladia. Fotografia je z izby superior (za doplatok v do Usaďte sa a vychutnajte si ten fantastický výhľad z prémiového hotela s dobrou kávičkou v ruke alebo Možnosť doobjednať si exkluzívny hotel RIO SERRANNO je pri prihlasovaní sa na zájazd. Nájdete ho v d Východ slnka odfotený priamo z exkluzívneho hotela Rio Serrano (za doplatok v doplnkových službách). Pred hotelom Rio Seranno sa nám preháňajú kone.
foto: Mirka Zelizňáková – BUBO Oči by jedli. Vysoká kvalita jedla. Nie je čo riešiť. Na tomto zájazde chutí všetko. foto: Ľuboš Fel S našimi partnermi v krajine máme dlhoročné skúsenosti a vždy sa na BUBO klientov veľmi tešia. foto: Ak nechcete Vyskočte do sedla aj vy. Je to skvelé.
foto: Ľuboš Fellner – BUBO Cestou pravdepodobne stretneme aj roztomilé guanaká.
foto: Mirka Zelizňáková – BUBO Celodenný trek k vežiam, ktorý máme pripravený tak, aby ste ho zvládli. Ide o najkrajšiu túru Amerik Najjužnejšie výbežky Ánd. Skutočne prekrásne. Sme tu dlhšie a tak je skutočne veľká šanca vidieť hor Túra k najkrajšiemu výhľadu v Chile. foto: Mirka Zelizňáková - BUBO Túto túru pripravil pre Vás riaditeľ BUBO tak, aby ste ju zvládli.. Náš transfer nás celý čas čaká. Nevieme sa vynadívať. Tunajšie hory sú skvostom prírody. foto: Daniela Snováková - BUBO Najznámejším jedlom Patagónie však nie je steak, ale jahňacie - Cordero Patagonico. Naše odporúčané Kto nevidel patagónsky les, nežil na tejto planéte. Toľko krásy! Toto sa oplatí vidieť. foto: Daniel Čo dodržiavať na ostrovoch - návod v angličtine. Foto: Ľuboš Fellner - BUBO Viac vrstiev. V helikoptére či lietadielku sa vyzlečiete a pri vystúpení zasa oblečiete.
Foto: archí Pri červených búdkach. Čo vám to len pripomína?
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO Vždy majte čiapku, tenké rukavice a goretexové topánky. Na Falklandoch nie je zlé počasie, iba zle o Dom v hlavnom meste Stanley. Vlajka Falkland vychádza z tej Britskej. Viac o tom píšem v blogu o Bri Cieľ je blízko.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO Tučniakov vôbec nevyrušujem. Akoby pozerali západ slnka.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO Tučniaky sú nebojácne, a sú na Vás zvedavé. 
Foto: archív Dôkaz, že Stanlye nie je dedina - ako ju väčšina ohovára. Ešte to stihla už zosnulá (ex)kráľovna Alž Prístav v Stanley je akýmsi spomienklovým parkom
Foto: Ľuboš Fellner - BUBO Delá otočené smerom k nepriateľovi
Foto: Ľuboš Fellner Cintorín s hrobmi vojakov z tejto vojny
Foto: Ľuboš Fellner Na Falklandoch môžete ísť do detailu. Portrét tučniaka Kráľovského. Foto: Ľuboš Fellner Tučniak bieloškvrnový je jedným z mála obyvateľov Falklandov. Foto: Ľuboš Fellner
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333833
Cena od: 8 415 €
Príplatky od: 722 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

08.11.2024 17 dní First Minute 8 415 € +722 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2025 17 dní First Minute 8 415 € +722 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Túto exotickú cestu na koniec sveta sme pre Vás pripravili po rokoch skúsenosti v Patagónii. Môžete sa tešiť na to najkrajšie z planéty Zem. Aktívny program v národnom parku Torres del Paine a túra k legendárnym vežiam. Vyberieme sa hľadať pumy a potom preletíme na Falklandské ostrovy, ktoré všetci poznáme, no nikto tu nebol. Tento zájazd je intímne stretnutie s drsnou prírodou.

1. deň:
Odlet z Viedne kvalitnou overenou leteckou spoločnosťou do Santiago de Chile, hlavného mesta Chile. Čo tak si aj zo samotnej cesty spraviť zážitok, prísť oddýchnutý a vyskúšať Business class? Klienti, ktorí to vyskúšali, už inak ani cestovať nechcú. 

2. deň:
Prehliadka jedného z najmodernejších a najbohatších miest Južnej Ameriky. Začneme pred prezidentským neoklasicistickým palácom Moneda (Palatio de la Moneda) s najväčšou vlajkou Chile, ktorá je vskutku obrovská. Námestie ústavy (Plaza de la Constitución) s jedinou sochou marxistu Salvadora Allendeho, ktorého v tejto budove Pinochet zabil. Metropolitná katedrála ohromných rozmerov a historická budova pošty. Blíži sa obed a to je čas na typické jedlo: ceviche = surové marinované ryby a k tomu pisco sour (pisco – vínovica, vaječné bielko, limetkový džús a na vrchu trošku angoustry). Znie to peruánsky, ale v Santiagu túto kombináciu považujú za svoju. Štvrte Belavista a Lastarria, kávička v Modrom a aj v Červenom dome. Nájdete silu vyjsť na najvyšší vrch Cerro San Cristóbal s 22 metrov vysokou sochou Panny Márie a s výhľadom na Gran Torre Santiago, druhý najvyšší mrakodrap kontinentu? Prejdeme rieku Mapocho a následne krížom cez celý nádherný park Forestral, kde sa zastavíme v múzeu. Užívame si svetovú metropolu, ktorá má dnes 8 miliónov obyvateľov a silnú vzdelanú kultivovanú vrstvu. Videli ste posledný film od Pabla Larraina?

3. deň:
Celodenný výlet na pobrežie Tichého oceánu do najslávnejších chilských letovísk. Valparaiso je prezývané aj Perla Pacifiku alebo San Francisco Chile. Historické centrum chráni UNESCO. Slúžilo ako vstupná brána pre lode plaviace sa cez nebezpečný Magalhaesov prieliv. Najstaršia burza Latinskej Ameriky, prvá knižnica Chile, najstaršie španielske noviny na svete. Narodil sa tu Allende aj Pinochet, býval tu Pablo Neruda. Nemôžeme obísť. Viňa del Mar si pamätajú futbaloví fanúšikovia z majstrovstiev sveta v roku 1962. Československo tu porazilo Španielsko aj Juhosláviu. Sympatické pláže, kasíno v štýle art deco. Fakultatívne návšteva slávnych viníc v údolí Casablanca, ktorým prechádzame. Príprava na cestu na ďaleký juh, prípitok s carménere.

4. deň:
Odlet do Punta Arenas (Piesočný bod), hlavného mesta chilskej Patagónie, pôsobiska slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Prečo prišiel práve sem? Ako ho vnímajú miestni? Spravíme si selfie pri Kukučínovej pamätnej tabuli. Po Matejovi Bencúrovi (Mateo Benkúr) je nazvaná v Punta Arenas poliklinika. Nadýchneme sa tradičnej chorvátskej atmosféry v cukrárni, ktorá vám pripomenie kuchyňu vašej babičky. Fernao de Magalhaes, Portugalec z chudobnej šľachtickej rodiny, hrdina, ktorý ako prvý oboplával svet. Práve on pomenoval tieto oblasti Patagónia (podľa obrovských nôh domorodcov, noha = pata) a Ohňová zem (indiáni sa ohrievali pri ohňoch). Magalhaes tu stretol ťavy bez hrbu – lamy a čierne husi, ktoré sa nešklbú, čo boli samozrejme tučniaky. Jeho sochu nájdeme na hlavnom námestí cestou do reštaurácie na najlepšie jahňacie sveta.

5. deň:
Dopoludnia výlet na ostrov Isla Magdalena – k hniezdisku 150 tisíc tučniakov dvojpásych (magellanských). Super zážitok. Zastavíme sa aj pri ostrove plnom tuleňov a potom sa už presunieme k najkrajšiemu národnému parku Chile, Torres del Paine. 90 kilometrov severne od Punta Arenas je pamätník vetru a je čo oslavovať, veď tu bežne fúka 130km/h. Domáci vtipne tvrdia, že najlepší liek na toto počasie je Lamatex, čiže sveter z lamy – guanaco, ktoré dnes uvidíme. Na stĺpoch pri ceste sedia myšiaky aguja -"orly s čiernou hruďou" (Geranoaeatus melanoleucus). Čakajú na jedlo zadarmo. Po ceste prebiehajú zajace a ak ich auto zrazí, myšiak sa naje a nemusí sa namáhať. Zastavujeme sa, fotíme patagónske "pštrosy" nandu a potom nádherné ružové plameniaky, nad hlavou nám lietajú kondory. Tráva je neskutočné žltá, nájdete ju na vlajke provincie Magallanes a na nej trošku bieleho snehu a hore je nočná modrá obloha s vyobrazením Južného kríža. 3 noci prespíme v provincií Ultima Esperanza = Posledná nádej. Možnosť doobjednať si prémiový hotel Rio Serrano, z ktorého je krásny výhľadom na masív Torres del Paine. Odporúčame pre znalcov života a pre vášnivých fotografov. 

6. deň:
Nezabudnuteľné ráno. Celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine. Máme prenajatý kvalitný autobus a okrem slovenského aj domáceho sprievodcu, zastavujeme sa na najlepších bodoch na fotenie. Dnes je v pláne iba zopár kratučkých vychádzok k jazerám, vodopádom a na vyhliadky. Obed máme dnes vo forme balíčka a ak vyjde počasie, dáme si ho na tom najkrajšom mieste. Vyhliadka nad jazerom Pehoé, cez ktoré vidíme Cuernos del Paine a biele Cerro Paine Grande zahalené v oblakoch – rohy aj najvyšší vrch. Za tie roky vieme kde zastať! Pohľady pre bohov.

7. deň:
Celodenný trek k vežiam masívu Paine. Vyrážame skoro ráno a fotografi budú nadšení z červených Cuernos del Paine nasvietených vychádzajúcim slnkom. Trek trvá asi 8 hodín a budete si ho pamätať navždy. Propaguje sa ako najkrajšia túra kontinentu. CK zabezpečuje špičkový servis: odvoz prenajatou dopravou až pod veže, po ktorých je pomenovaný celý národný park, presný popis trasy. Keď vyjdete nakoniec, na preslávenú vyhliadku, ten pohľad vám vyrazí dych. Od vysokohorského plesa sa týčia tri 2 kilometre vysoké zvislé žulové veže. Na okolitých vrchoch je sneh, no zároveň je juhoamerické teplo, cítiť tú exotiku. Ide o prírodný Taj Mahal. Najväčšou výhodou je, že naše prenajaté auto nás celý čas čaká dole, ak by ste nevládali. Pre zdatnejších naopak odporučíme (máme prejdené) následný okruh nad jazero Nordenskjöld. Alebo nemáte chuť na turistiku a dáte prednosť jazde na koňoch (slovenský sprievodca pre vás zabezpečí) miestami, kam by ste sa po vlastných nedostali? Či zostanete oddychovať v hoteli pri fľaške dobrého chilského vína s výhľadom, ktorému nemôžete uveriť? Torres del Paine je unikát.

8. deň:
Rozlúčka s CK sprievodcom a odchod s lokálnym sprievodcom na miesta, kde bývajú lokalizované pumy. Náš špecializovaný sprievodca sa pokúsi zvýšiť šance na úspech a možno uvidíme tieto tvory, ktoré pred zrakmi turistov radšej uniknú. Kedysi boli pumy lovené farmármi, pretože im ničili statky. Od roku 1972 sú chránené.

9. deň:
Dnes sa presúvame naspäť do Punta Arenas. Smerujeme na letisko odkiaľ letíme na Falklandy, jedno zo 14 Britských zámorských území, ktoré sa nachádza, v Južnom Atlantiku. Na Falklandy sa dostanete iba odtiaľto alebo z Británie. Falklandy sú omnoho lepšie, než si predstavujete. Dôkazom ich neopísateľne krásnej prírody je aj to, že sa tu Charles Darwin vrátil až dvakrát.
Prílet a presun do mesta Stanley. O Stanley sa na Východných Falklandoch hovorí ako o najväčšej dedine štátu. Konštatujeme však, že Stanley vôbec nie je dedina, ale slušné mesto. Za mesto ho stihla inaugurovať kráľovná Alžbeta II. Ak porovnáme hlavné mesto napr. na ekologickom karibskom ostrove Saba alebo hlavné mesto v inej britskej zámorskej kolónii Anguille, tak Stanley je v našich očiach jednoznačne veľkomesto.
Stanley je uložené v dvoch stupňoch a strmo sa zvažuje k zálivu. Cesty sú kvalitné, sú tu vybudované aj kvalitné chodníky pre chodcov a aj pre kočíky. Nie sú tu semafory, ale inak je to pekné normálne mesto. Jazdí sa na ľavej strane a neuveriteľne pomaličky. Bežne tu uvidíte značky 25, čo je 25 míľ/h. Iné značky upozornili na lietadla! Na Falklandoch je až 26 letísk.

10. deň:
Dnes ráno sa budíme na jednom z vyše 700 ostrovov, ktoré Falkladnom prináležia. Celkové územie dosahuje 12 000 km2. Sme 480 km od brehov Patagónie a máme pocit, že to nie je ďaleko. Opak je však pravdou a dôkazom toho je, že sme tu takmer sami. Ide o prírodný raj, kde nenájdete dokonca ani jediného hada.
Dnes náš čaká prelet na ostrov Pebble, kde strávime dve noci. Čaká nás celodenný výlet s plnou penziou. Tu sme už na Západných Falklandoch. Je tu dlhočizná pláž a odporúčame prejsť oba jej konce. Je tu pekne, veľmi pekne. Nikde nič, iba vy. Z letiska sa presúvame červeným „leteckým autobusom“ FIGAS a úžasným vyhliadkovým letom mierite na západ, a potom trošku na sever. Pristanete na dlhočiznej lúke a ak nemáte s takýmito pristátiami skúsenosť, bude to veľký zážitok. Nafilmujete si, ako lietadlo odlieta a idete sa ubytovať. Toto je ten problém Falklandov. Bez ubytovania vás do lietadla nepustia. S CK Vám však tento problém odpadá.
O Pebble sa hovorí ako o ostrove, ktorý má pre každého návštevníka niečo. Dá sa tu pozorovať veľké množstvo vtákov, sú tu možnosti na ľahký trek a takisto sa dozvedieť niečo o histórii z vojnových čias. Pláž Elephant je najdlhšia na Falklandoch (6,4 km) a verili by ste, že má biely piesok? Východná časť ostrova je miesto, kde sa vyskytujú zas labute. Kormorány a tučniaky je zas možné pozorovať popri pobreží. Západná časť ostrova je viac kopcovitá a sú tam tri vrchy, ktoré dosahujú výšku 214 až 277 metrov a vedie tade turistická trasa, ktorá Vás až láka na krásnu prechádzku.

11. deň:
Celodenný výlet po ostrove a spoznávanie jeho fauny a flóry. Fauna a flóra Falklandov je unikátna množstvom endemitov. Každopádne už mnohé vtáky na Falklandoch nekladú vajcia, lebo ľudia doniesli predátory, ktoré tu nemajú nepriateľa a tie sa premnožili. Aj preto je falklandská vláda v tejto dobe prísnejšia. Ekológia je jasným smerom. Všade je tráva - hustá silná tráva, ktorá si musela svoje miesto na zemi vybojovať. Pokiaľ by ste tu chceli stanovať, museli by ste si vybaviť súhlas majiteľa pozemku. Falklandy sa vybrali smerom aký ukázal napríklad Bhután. Luxusný, drahší turizmus, ktorý však prinesie aktérom omnoho intímnejší zážitok. Bhután aj Falklandy takto bojujú proti overtourizmu.

12. deň:
Prelietavame na ostrov Sea Lion, kde strávime 2 noci v komfortnej lodge, a kde sa bližšie zoznámime s jeho krásami. Ostrov Sea Lion má 9 km2 a leží iba 14 km od Lafonie, Východných Falklánd. Je to najjužnejšie obývané miesto na Falklandoch. Sú tu mokrade medzinárodného významu - ramsarské lokality. V roku 2017 bol ostrov vyhlásený za prírodnú rezerváciu. V minulosti tu bola farma s ovcami, ktorá sa postavila z dosiek stroskotanej lode Viscount (1892). Dlhé roky ho vlastnila rodina Clifton, ktorá ostrov predala organizácii FIDC (Falkland Islands Development Corporation), ktorá má na starosti ekonomické aktivity. Vysadili tu trávu Tussac v množstve trsov asi 60 000 a viac menej ekoturizmus je jediná aktivita, ktorá sa tu robí. FIDC v roku 1986 vybudoval Sea Lion Lodge, ktorá ubytuje len okolo 20 hostí. Aj z tohto dôvodu odporúčame plánovať Falklandy naozaj skôr. Ostrov je známy aj kolóniami sloních tuleňov a uškatcov. 

13. deň:
Celodenný relax a individuálne spoznávanie prírody, okolia. Čo sa týka flóry Falklandských ostrovov, tá sa vďaka svojej polohe v subantarktickej oblasti vyznačuje jedinečnou kombináciou druhov z Južnej Ameriky a Antarktídy. Nájdete tu mnoho endemických a unikátnych druhov. Aby ste sa vedeli zorientovať:
Tráva Tussac je vysoká tráva tvoriaca trs. Je pomerne bežná na Falklandských ostrovoch. Rastie v hustých trsoch a môže dosiahnuť výšku až 3 metre. Prebýva tu celý rad druhov vtákov a hmyzu.
Čajovník z Falklandských ostrovov je malý, zelený ker. Ten je na ostrovoch endemický. Jeho biele kvety sú voňavé a jeho malé tmavé bobule sú jedlé.
Trpasličí ostružiník je nízko rastúci ker. Ten sa vyskytuje aj v iných subantarktických oblastiach. Rastú na ňom drobné biele alebo ružové kvety, tiež má jedlé červené bobule.
Tussac ostrica je rastlinka podobná tráve, ktorá rastie v hustých trsoch konkrétne v mokraďových oblastiach.
Bledá panna je endemická malá jemná bylinná rastlina. Nájdete ju hlavne na skalách popri pobrežiu.
Paprade Blechnum je skupina papradí, ktoré sa nachádzajú v subantarktických oblastiach. Vyznačujú sa veľkými listami a môžu rásť v rôznych biotopoch vrátane mokradí a skalnatých oblastí.

14. deň:
Letecký presun do mesta Stanley a ubytovanie na 2 noci. Voľný program na individuálne aktivity v meste. Počas pobytu budete mať pocit, že ste naozaj v Británii. Síce tu nie je žiadne Tesco, ale za to z každého kúta sála britská atmosféra. V meste je niekoľko malých pubov, krčmičiek. Narátali sme tu 6 typických telefónnych búdok, tých klasických červených. Sú tu múzeá, pamätníky a zopár hotelov roztrúsených po meste. Centrum mesta je v okolí ulice Ross Av., keď prechádzate od Jetty k pamätníku. Tu nájdete 3 suvenírové obchody, poštu s exotickými známkami. Všetky ceny sú v librách. Dohovoríte sa bez problémov po anglicky.
Odporúčame vám let vrtulníkom. Je zážitok, ktorý za tie peniaze stojí. My sme ho ihneď zaradili medzi naše najlepšie lety vrtuľníkom vôbec. Tento let Vám urobí Falklandy Vašími Falklandami. Krásny príjemný let, krásne pristátie niekde na lúke medzi trsmi čučoriedok. No, nie je to čučoriedka. Plody sú omnoho menšie, ale keď ochutnáte, zistíte, že sú naozaj sladučké.  

15. deň:
Celodenný výlet 4x4 do Volunteer Point a pozorovanie tučniakov kráľovských. Tieto sú totálne vzácne. Na Antarktíde sme leteli k tučniakom cisárskym a stálo to naozaj veľa – viac, než si viete predstaviť (cca 15 000 eur), a to bola iba príplatková cena za tento jediný výlet.
Tučniaky Falklandských ostrovov:
Tučniak kráľovský - druhý najväčší druh tučniaka s výraznými jasne oranžovými škvrnami na hlave a krku. Možno ich nájsť vo veľkých kolóniách na ostrovoch, kde sa chovajú a chovajú svoje mláďatá. Tomuto druhu sa ešte v blogu povenujem
Tučniak Gentoo (bielošvrnný) - ľahko rozpoznateľné tučniaky podľa ich žiarivo oranžovo-červených zobákov a bielych operených čiapok. Sú tretím najväčším druhom tučniakov a možno ich nájsť vo veľkých kolóniách na ostrovoch.
Tučniak skalný - malé a dravé tučniaky s ostrými žltými perami nad očami. Možno ich nájsť v skalnatých pobrežných oblastiach, kde sa plavia po strmých útesoch a silných prúdoch, aby sa dostali k svojim hniezdiskám.
Tučniak magellanský - stredne veľké tučniaky s výraznými čiernymi pásmi na hrudi. Rozmnožujú sa v norách a počas obdobia rozmnožovania ich možno nájsť vo veľkých kolóniách na ostrovoch.
Tučniak makarónsky (žltohlavý) - jeden z najväčších druhov tučniakov chocholavých s výraznými žiarivo oranžovými chumáčmi peria nad očami. Na Falklandských ostrovoch ich možno nájsť v menšom počte ako iné druhy tučniakov a sú známe svojím „chrapľákom“.

16. deň:
Rozlúčka s Falklandmi. Check out a presun na letisko. Odlet domov.

17. deň:
Prílet do Európy. Presun kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Patagóniu poznáte dokonalo!

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,29 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »